marți, 25 iunie 2013

Prajitura Regina Maria

Blat.1                                                        
5 oua
5 lingurite zahar                                       = Se face un blat normal
5 linguri faina                                          
coaja rasa de lamaie
praf de copt 1/2
Blat.2
6 albusuri
200g de zahar pudra             =Albusul spuma bine+zahar, se adauga faina si nuca(amestecate cele doua)
250g nuca taiata marunt
2 linguri faina
Crema:
Se amesteca galbenusurile+zaharu bine,bine.Adaugam cacao si amestecam.Punem crema pe baie de aburi si amestecam pana se ingroasa.Luam de pe foc si lasam sa se receasca amestecand din cand in cand.
Mixam untu pana devine cremos, iar apai adaugam crema(incet).Impartim crema in doua parti egale.
Blat.1 crema Blat.2 crema.Ornam cu ciocolata si nuca taiata


           

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu